RESURSE

scoala_frasin

Şcoala dispune de următoarele spaţii:
Corpul principal cuprinde : 1 laborator de istorie, 1 laborator de geografie, un laborator de română, 1 laborator de matematică, 1 laborator de chimie, 1 laborator de biologie, o sală de sport, o bibliotecă, un cabinet de consiliere si orientare şcolară (in curs de înfiinţare), sala unde se redactează revista şcolii si cancelaria.
Sălile de clasă sunt dotate cu mobiler nou şi dispun de încălzire proprie prin racordarea întregii instituţii la reţeaua de gaz locală.
Biblioteca şcolii deţine în jur de 10600 exemplare puse atât la dispoziţia elevilor, cât şi a cadrelor didactice.
În unul din corpurile auxiliare se află biroul directorului, biroul secretarei si al contabilului, precum şi arhiva scolii.
In celălalt corp se află grădiniţa cu program normal (8-12) care are 3 grupe, totalizând 70 preşcolari.
Şcoala are un număr total de 235 elevi din care:
114 elevi in clasele  I-IV
121 elevi in clasele I-VIII
 Datorită numărului redus de săli de curs, procesul de învăţare se desfăşoară în două schimburi, după cum urmează: clasele I-IV au program de la ora 8 la ora 12, iar clasele V-VIII de la ora 12 la ora 18.