ISTORICUL LOCALITATII FRASIN

scoala_frasin

„Un peisagiu racoros, cu forme largi, lasându-ti impresia de solemnitate, accentuata prin vuietul adânc al padurii de brad, în care uneori îti pare ca auzi înca tropaitul zimbrilor.”
George Vâlsan- 1940

Pentru cel ce strabate Tara de Sus, îndata ce paraseste orasul Gura Humorului, îndreptându-se catre Câmpulung Moldovenesc, întâlneste orasul Frasin. Acesta ocupa depresiunea cu acelasi nume, la contactul Obcinei Mari cu munttii Stânisoarei. Printre aceste forme muntoase de relief curge spre est Moldova care, în sectorul Pojorâta – Paltinoasa, este o adevarata axa economica a judetului, pe malul ei serpuind soseua si calea ferata ce usureaza legaturile dintre nordul Transilvaniei si Moldova. Pe acest râu, la confluenta cu Suha, se gaseste orasul Frasin, cuprinzând Frasin, Bucsoaia, Doroteia si Plutonita.
Comuna Frasin este atestata documentar pentru prima data în anul 1850 (odata cu ocuparea Bucovinei de Imperiul Habsburgic) , ca având pecete proprie in limba româna. Daca în anul 1785 Frasinul era pomenit ca un catun, apartinând administrativ de satul Stulpicani si având o populatie preponderent româneasca, dupa anul 1800 este consemnat ca o asezare dezvoltata, reprezentând o unitate administrativ-teritoriala de sine statatoare. Populatia s-a diversificat si a crescut numeric prin colonizarea în zona a primilor mineri si meseriasi germani, adusi de administratia austriaca din Ungaria si Ucraina (1804). Prin Legea nr. 83/ 2004, comuna Frasin primeste statutul de oras, statut ce aduce treptat schimbari si confirmari prin lansarea unor noi mize si provocari.
Suprafata comunei este de 8.731 ha (din care 61% este ocupata de padure, 35% suprafata agricola, restul fiind ape, drumuri, constructii), iar populatia comunei este de 6.790 persoane.
Economia locala este reprezentata de multiplele activitati ce se desfasoara în teritoriu si anume: exploatarea si prelucrarea lemnului, exploatarea si valorificarea produselor de balastiera, exploatarea produselor de sonda, cresterea animalelor, turismul.
Reteaua de învatamant cuprinde 10 unitati, din care 6 gradinite si 4 scoli; populatia scolara este formata din 803 prescolari si elevi, iar personalul didactic din 59 de persoane. În centrul orasului, chiar lânga Primarie, se afla Biblioteca, cuprinzând un numar mare de volume puse la dispozitia elevilor si a comunitatii
Asigurarea serviciilor de sanatate se realizeaza prin intermediul unui dispensar uman, deservit de 5 medici si 20 cadre medii sanitare si prin intermediul a doua farmacii si a doua cabinete particulare de Medicina Dentara.
Toate aceste date monografice pot fi considerate “un buletin de identitate” al micului nostru oras, un ghid al celor ce doresc sa ne cunoasca valorile cumulate si dezvoltate pe parcursul a sute de ani de existenta.

Informatiile din aceasta pagina au fost extrase din „Geografia si Istoria Comunei Frasin” – autor Ion Netea (profesor de geografie la Scoala Frasin)
„Orasul Frasin – argumente geografice pentru dezvoltarea locala” – autori Viorel Chirita, Violeta Puscasu, Ion Netea